Princier de Leba
KSIĘSTWO ŁEBA
PRZEWODNIK
INFORMATOR
GALERIE FOTOGRAFII
SZUKAJ
Księstwo Łeba
Łeba miasto nadmorskie
Księstwo Łeba Aleja Prezydencka
 

Łebska aleja czasu

Przy dźwiękach wojskowej orkiestry otwarto jedyną w kraj u aleję z odciskami dłoni wszystkich prezydentów Polski. Otwarcia Alei dokonała Jadwiga Kaczorowska, córka prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.
leba
     Z pompą, lecz bez głównych bohaterów, tak otwierano łebską Ścieżkę Czasu, czyli aleję z odciskami dłoni prezydentów Polski. Otwarcia dokonała córka prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, Jadwiga Kaczorowska. Z rąk żołnierzy pełniących symboliczną wartę przyjęła flagę, którą przykryty był kamień z wmurowaną tablicą z odciskiem dłoni jej ojca. Potem, już na scenie, długo opowiadano o poświęceniu, bohaterstwie i o tym, jak istotne jest pamiętanie o ważnych osobach w historii naszego kraju. Burmistrz Łeby Andrzej Strzechmiński podkreślał z kolei, że tamtejsza Aleja Prezydencka jest jedyną taką w kraju. Jej pomysłodawca Henryk Ruszewski, czyli książę Heńko I Łebski, przypomniał, że aż 10 lat odciski dłoni niektórych prezydentów czekały na to, żeby je wyeksponować na głównej ulicy Łeby.

W Łebie otwarto aleję z odciskami dłoni prezydentów
Zabrakło... samych prezydentów

     Nieobecność żyjących najważniejszych gości skomentował: - Jesteśmy zawiedzeni. Ruszewski zapowiada, że na polskich prezydentach Aleja się nie skończy. - Będziemy starać się o odciski dłoni prezydentów Obamy i Gorbaczowa - mówi......
leba

W przemarszu wzięli udział mieszkańcy Księstwa Łeby, samorządowcy, orkiestra wojskowa "Pstrąg" z Koszalina oraz turyści

     Na otwarcie Alei Prezydenckiej przybyli m.in. Jadwiga Kaczorowska, córka zmarłego prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, posłanka PiS Jolanta Szczypińska oraz lokalni samorządowcy i przedstawiciele Księstwa Łeby. Zabrakło prezydentów: Kwaśniewskiego, Jaruzelskiego, Wałęsy i Komorowskiego oraz córki zmarłego tragicznie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Marty Kaczyńskiej. Część wymówiła się kłopotami ze zdrowiem, inni obowiązkami służbowymi.
leba
Aleję otwiera odcisk dłoni Ryszarda Kaczorowskiego
     Mimo braku najważniejszych gości, Łeba swoją jedyną w Polsce Aleję Prezydencką otworzyła z wielką pompą. Impreza zaczęła się koncertem orkiestry wojskowej "Pstrąg" z Koszalina. Pierwszą tablicę z odciskiem dłoni zamontowaną przy Urzędzie Miasta w Łebie odsłoniła Jadwiga Kaczorowska. W jej oczach pojawiły się łzy, kiedy przyłożyła swoją dłoń do mosiężnej płyty z odciskiem dłoni ojca.- Powstanie ścieżki z odciskami dłoni prezydentów to dobra lekcja historii. Myślę, też, że to bardzo oryginalny pomysł. Nigdzie na świecie nie uda się już otworzyć takiej samej Alei - mówi Jadwiga Kaczorowska.
leba
Każdy mógł przyłożyć swoją dłoń do prezydenckich odcisków
     Po odsłonięciu pierwszej tablicy uroczystość przeniosła się na scenę na ulicy Kościuszki. - Jesteśmy dumni z naszej Alei, bo żadne z miast w Polsce nie ma takiego miejsca - mówił Andrzej Strzechmiński, burmistrz Łeby. Głos zabrał także Heńko I Łebski, książę Łeby, czyli Henryk Ruszewski, który był inicjatorem stworzenia w mieście Alei Prezydenckiej. - Gdybyśmy chcieli stworzyć aleję celebrytów, musielibyśmy wynająć autostradę Al, dlatego zdecydowaliśmy się na prezydentów - zażartował, a już na serio dodał: - Cieszy nas, że po 10 latach spoczywania odcisków dłoni prezydentów w piwnicach magistratu, nowy burmistrz miasta zdecydował się je wyeksponować - mówił Heńko I. - Łeba słynie z dobrych pomysłów na promocję miasta. Jest już Księstwo Łeba, a teraz Aleja Prezydencka - chwaliła też posłanka PiS Jolanta Szczypińska, która przy kamieniu z odciskiem dłoni prezydenta Lecha Kaczyńskiego położyła różę i zapaliła znicz.
     Choć na uroczystości zabrakło samych prezydentów, burmistrz miasta zapowiada, że Łeba na nich poczeka. - Będziemy zapraszać prezydentów i po kolei odsłaniać pozostałe obeliski zapowiada Strzechmiński. Aleja ma też nie kończyć się tylko na polskich prezydentach. - Chcemy zdobyć odciski dłoni Baracka Obamy i Michaiła Gorbaczowa.
 
E .Litwiniuk, D.Makurat Dziennik Bałtycki 6-7.08.2011
 
ŁebaKsięstwo Łeba

Witajcie Szanowni Goście w progach Księstwa Łeba! Nasza przygoda w ukochanym mieście Łeba niech zacznie się

ŁebaPrezydent otworzy aleje

Odciski dłoni wszystkich prezydentów III RP znajdą się już dziś na ulicy Kościuszki w Łebie. - Zaczynamy od godziny

ŁebaOtwarcie Alei Prezydenckiej

Przy dźwiękach wojskowej orkiestry otwarto jedyną w kraj u aleję z odciskami dłoni wszystkich prezydentów

ŁebaWizyta Prezydenta Komorowskiego

Zdjęcia wykonane w trakcie wizyty prezydenta w Łebie. Prezydent Komorowski obejrzał aleję prezydencką,

ŁebaWizyta u Prezydenta Dudy

Zdjęcia wykonane w trakcie wizyty w Pałacu Prezydenckim w Warszawie na zaproszenie Pana