Princier de Leba
KSIĘSTWO ŁEBA
PRZEWODNIK
INFORMATOR
GALERIE FOTOGRAFII
SZUKAJ
Ruiny kościoła
Stara Łeba
historia Łeby
 

Antywampiryczny pochówek

     Nietypowy grób odnaleziono w Łebie w trakcie rutynowych prac archeologicznych. Ciało 9-letniego dziecka było przyciśnięte cegłą. Zdaniem badaczy było to celowe działanie.
     W trakcie sondażowych badań archeologicznych, jakie prowadzone są w Łebie przy ruinach kościoła św. Mikołaja dokonano już kilku ciekawych odkryć. Archeolodzy odnaleźli m.in. fragmenty posadzki dawnego kościoła, a pod nią dobrze zachowane pochówki. Archeolodzy prowadzą badania w okolicach ruin na obszarze około 50 m kw. Stanowisko zostało tak zlokalizowane żeby określić m.in. to jakim fragmentem zniszczonego kościoła św. Mikołaja jest zachowana ściana stanowiąca atrakcję turystyczną miasta. Przypomnijmy, że zarówno sam kościół, jak i tzw. Stara Łeba zostały zasypane podczas wielkiego sztormu w XVI wieku.
leba
Grób dziecka przyciśniętego cegłą
Zdjęcia : materiały własne
     - W trakcie naszych badań odnaleźliśmy fragment narożnika kościoła oraz fragmenty posadzki. Do tej pory znaleźliśmy około 10 szkieletów pod poziomem posadzki. Niektóre z nich są w bardzo dobrym stanie. Podejrzewamy, że świątynia mogła stać na obrzeżach Starej Łeby - opowiada Patryk Muntowski, kierownik badań. - Odnaleźliśmy groby pochodzące ze średniowiecza, ale też późniejsze, z czasów kiedy już kościół nie funkcjonował jako świątynia. Mimo to nadal dokonywano tutaj pochówków - zauważa. Nie wiadomo jednak na razie jak datować te znaleziska, bo badacze nie mają materiałów datujących, na razie takich nie znaleziono.
     Archeolodzy mówią, że mimo obaw, że w wydmach znaleziska mogłyby zachować się w złym stanie, to wcale tak nie jest.
     - Wydmy miały mniejszy wpływ na stan znalezisk niż sądziliśmy - mówi archeolog. - W tych starszych warstwach wydmy po prostu przykryły znaleziska i są one w miarę dobrym stanie. Gorzej jest z tą młodszą warstwą.
leba
Archeolodzy w trakcie prac w Łebie
Zdjęcia : materiały własne
     Wykopaliska sondażowe mają się już ku końcowi. - Trwa eksploracja i wydobycie ostatnich pochówków. Wydobyte szczątki zostaną poddane analizie antropologicznej i wrócą na miejsce - mówi Muntowski. - Potem ten teren zostanie zabezpieczony - dodaje.
     Wśród odkrytych przez archeologów grobów szczególnie jeden zwrócił ich szczególną uwagę. Zdaniem archeologów to dość ciekawe i rzadkie znalezisko. - Chodzi o grób około 9-letniego osobnika, którego ciało było celowo przygniecione cegłą i jesteśmy pewni, że nie dostała się ona do jamy grobowej przypadkowo. Po przeanalizowaniu wszystkich danych będziemy w stanie określić czy mamy do czynienia z tak zwanym pochówkiem " antywampirycznym" - mówi Patryk Muntowski i zastanawia się, co mogło skłonić osoby dokonujące pochówku do takiego działania. - Być może dziecko chorowało na coś czego się obawiano. Może myślano, że wstanie z grobu? Możliwe, że już nigdy się tego nie dowiemy - kończy archeolog.
     Więcej na naszej stronie. Czytaj i komentuj na naszej stronie internetowej: www.lebork.naszemiasto.pl
 
Materiały zaczerpnięte z artykułu : Echo Ziemi Lęborskiej piątek, 2 października 2015 Autor: Edyta Litwiniuk e.litwiniuk@prasa.gda.pl
ŁebaHistoria miasta Łeby

Położone przy ujściu rzeki Łeby miasteczko z XIII - wiecznym rodowodem od samego początku nie miało dobrych perspektyw

ŁebaRuiny kościoła św. Mikołaja w Łebie

Tam, gdzie rzeka Łeba wpada do Bałtyku, na północny-zachód od dzisiejszej miejscowości Łeba, od dawna znajdowała się słowiańska osada rybacka

ŁebaŁeba nadbałtyckie Pompeje

Archeolodzy mówią, że to nasze Pompeje. I nie wykluczają, że kilka metrów pod piaskiem mogą dokonać sensacyjnego odkrycia.

ŁebaŁeba - antywampiryczny pochówek

Nietypowy grób odnaleziono w Łebie w trakcie rutynowych prac archeologicznych. Ciało 9-letniego dziecka było przyciśnięte cegłą

ŁebaŁeba - dokopała się do

Ekipa archeologów właśnie natrafiła w Łebie na ślady legendarnego Zasypanego Miasta, opuszczonego przez mieszkańców w XVI wieku.

ŁebaŁeba - odkrycia archeologiczne

Informujemy, że na terenie Starej Łeby ( ruin kościoła św. Mikołaja ) właśnie dzieje się niezwykle interesujące zdarzenie z dziedziny archeologii

ŁebaŁeba - zakończone wykopaliska

Archeolodzy ukończyli już prace sondażowe przy ruinach kościoła św. Mikołaja w Łebie. Nie brakło niespodzianek