Princier de Leba
KSIĘSTWO ŁEBA
PRZEWODNIK
INFORMATOR
GALERIE FOTOGRAFII
SZUKAJ
Ruiny kościoła
Stara Łeba
historia Łeby
 

Archeolodzy ukończyli już prace sondażowe przy ruinach kościoła św. Mikołaja w Łebie. Nie brakło niespodzianek

     Prace wykopaliskowe obecnego etapu badań zostały zakończone, a opracowanie ich wyniku przedstawione zostanie organizatorom badań (a może także mieszkańcom i turystom?) do końca bieżącego roku. My zaś już dzisiaj prezentujemy wcześniej zapowiedziany artykuł uczestniczka badań, łebianki Patrycji Głuszko, studentki konserwacji i restauracji dzieł sztuki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.
     Od początku września, przez ponad miesiąc, trwały w Łebie prace archeologiczne prowadzone przez ekipę archeologów z Uniwersytetu Gdańskiego. Kierownikiem prowadzonych badań był Patryk Muntowski. Miałam ogromną przyjemność wziąć udział w prowadzonych badaniach. Wraz z moim kolegą z Łeby, Bartoszem Knappem, dołączyliśmy do archeologów kilka dni po rozpoczęciu prac. Szczególnie dla mnie była to niesamowita przygoda, ponieważ był to mój pierwszy kontakt z pracami na wykopaliskach, co bez wątpienia przyda się również w mojej przyszłej pracy konserwatorskiej.
     Nasze odkrycia, z mojego punktu widzenia, były bardzo spektakularne. Już pierwszego dnia piasek ujawnił nam pierwsze ludzkie szczątki, które jak się później okazało, należały do dziesięcioletniego dziecka. Pochówek jest bardzo ciekawy, ponieważ szczątki były przygniecione cegłą. Spekulacji dotyczących tego pochówku jest oczywiście wiele, z pewnością dalsze badania prowadzone przez specjalistów pozwolą od-powiedzieć na wszystkie nurtujące nas pytania.
     Na terenie wykopalisk znaleziono w sumie dwanaście grobów, jednak nie były to jedyne odkrycia. Na szczególną uwagę zasługuje fragment posadzki, który ujawnił się w drugim dniu moich prac z ekipą. Chociaż fragment nie jest zbyt duży, na jednej z cegieł widoczny jest niewielki odcisk łapy zwierzęcia (prawdopodobnie psa lub kota). Znaleźliśmy również monety, które mogą pomóc w datowaniu pochówków oraz fragmenty ceramiki.
     Podczas prac ujawnił się również fragment narożnika kościoła. Dzięki temu odkryciu będziemy mogli dowiedzieć się jak dokładnie przebiegały mury zniszczonej w XVI wieku budowli.
leba
W trakcie prac odnaleziono fragment kościelnej posadzki.
Foto: materiały własne archeologów
     Byłam pod ogromnym wrażeniem zainteresowania łebian prowadzonymi przez nas pracami. Niektórzy odwiedzali nas codziennie, byli bardzo zainteresowani naszymi odkryciami i bardzo często przybliżali nam nieznaną dotąd historię tego miejsca. Często opowiadali różne ciekawostki i legendy, których nawet my łebianie, nigdy wcześniej nie słyszeliśmy.
     Nie dziwi mnie fakt, że tak wielu łebian lubi chociaż na chwilę odwiedzić ruiny starego kościoła, sama do tych osób należę. Jest to miejsce magiczne, w którym czuje się ducha historii, które zmusza do kontempla-cji i zastanowienia nie tylko nad historią Łeby, ale również nad współczesnością.
     Dowiedziałam się, że wbrew pozorom turyści bardzo rzadko odwiedzają ruiny starego kościoła, a jeśli wybierają się do tego miejsca, często nie mogą go znaleźć ze względu na brak oznakowania. Wierzę w to, że prowadzone przez nas badania wiele zmienią i przede wszystkim, że prace będą kontynuowane. Jest to bez wątpienia bardzo ważne przedsięwzięcie, nie tylko dla naszego miasta, ale dla całego dziedzictwa kulturowego. Z pewnością ziemia w okolicach ruin kryje jeszcze bardzo wiele tajemnic, które my mieszkańcy powinniśmy pewnego dnia poznać i chociaż spróbować zrozumieć.
     * Patrycja Głuszko, autorka jest Łebianką. Była uczestniczką prac wykopaliskowych przy kościele św. Mikołaja
 
Materiały zaczerpnięte z artykułu : Polska Dziennik Bałtycki piątek 16 października 2015 Patrycja Głuszko db.lebork@prasa.gda.pl
ŁebaHistoria miasta Łeby

Położone przy ujściu rzeki Łeby miasteczko z XIII - wiecznym rodowodem od samego początku nie miało dobrych perspektyw

ŁebaRuiny kościoła św. Mikołaja w Łebie

Tam, gdzie rzeka Łeba wpada do Bałtyku, na północny-zachód od dzisiejszej miejscowości Łeba, od dawna znajdowała się słowiańska osada rybacka

ŁebaŁeba nadbałtyckie Pompeje

Archeolodzy mówią, że to nasze Pompeje. I nie wykluczają, że kilka metrów pod piaskiem mogą dokonać sensacyjnego odkrycia.

ŁebaŁeba - antywampiryczny pochówek

Nietypowy grób odnaleziono w Łebie w trakcie rutynowych prac archeologicznych. Ciało 9-letniego dziecka było przyciśnięte cegłą

ŁebaŁeba - dokopała się do

Ekipa archeologów właśnie natrafiła w Łebie na ślady legendarnego Zasypanego Miasta, opuszczonego przez mieszkańców w XVI wieku.

ŁebaŁeba - odkrycia archeologiczne

Informujemy, że na terenie Starej Łeby ( ruin kościoła św. Mikołaja ) właśnie dzieje się niezwykle interesujące zdarzenie z dziedziny archeologii

ŁebaŁeba - zakończone wykopaliska

Archeolodzy ukończyli już prace sondażowe przy ruinach kościoła św. Mikołaja w Łebie. Nie brakło niespodzianek